Куче, котка, лъв, орел, скакалец, гълъб, кобра, риба, заяк… Толкова много са йога-позите с имена на животни.
Намасте!
Има ли общо между практикуването на йога и грижата за домашен любимец?
- ако сме наистина отдадени, тогава връзката ни и с любимеца, и с йога ще продължи с години
- въпреки, че извършваме привидно еднакви движения и действия и в асаните, и в общуването с любимеца, те всеки път ни носят нещо ново с по-дълбок и различен заряд и енергия
- с годините започваме да изпитваме истинска нужда и от двете емоции
- ако си разрешим да се променяме, със сигурност и любимеца, и йогата ще ни помогнат това да се случи по-успешно и по-гладко.
Преди 17 години, през 2003г., за пръв път чух, че някой някъде в моя роден Пловдив преподава йога – усмихнато, красиво, майтапчийски, но и изключително отдадено, мотивиращо и задълбочено.
Беше неизбежно да не оценя високо философията на йога и моя учител – Лана Петкова https://www.facebook.com/lana.petkova.3
Инвалид по рождение, тя идва на този свят в интелигентно семейство, което още невръстна я поверява на грижите на йога учител. Лана завинаги се разделя с инвалидността и оттогава се посвещава на преподаването на йога.
Не е правилно да кажа, че йога променя животи (въпреки, че го казвам за по-лесно), а по-скоро ние се променяме, докато се учим да практикуваме. С нейна помощ хвърляме старата, отесняла и овехтяла дрешка и намираме нова, по-удобна и истински прилягаща ни. Такава, която носим не за да прикриваме недостатъците си, а за да подчертаваме предимствата си.
Намираме тази дрешка, в която душата ни израства и ликува.
Асаните в йога са създадени за вътрешно просветление и самоусъвършенстване, а не за подчертаване на трицепса
Домашните любимци влизат в живота ни, за да ни помогнат да учим уроците си, а не за да се възприемаме като част от елитната паралелка
Както казва Лана Петкова, имитирането на животни в йога води до промяна, самоусъвършенстване и просветляване. Защото по някакъв начин ни приземява, припомняйки ни, че е смешно да делим света на нисш животински и висш човешки.
Поза Гарван (Bakasana)
На дървото или на пясъка, няма знаение – постепено преборва страха в нас и ни заземява
Животът е битки и безразличие, оцеляване и победа, любов и страх, емоция и непукизъм, мускули и мозък, стратегия и късмет, раждане и умиране…
Замисляли ли сте се какво им е на животните?
Ако не се притесняват за това какво ще изядат, за да не умрат, те се притесняват за това да не бъдат изядени и … да не умрат. Те са подложени на огромен страх, а всяка тяхна клетка – на постоянен „адреналинов душ“ и хормонални промени с големи амплитуди.
А притесняват ли се те и как?!
Въпреки хормоналните лупинги в телата им, животните не се разболяват от това, не умират от притеснение и тревога, не се депресират… Напротив, те оцеляват, продължават да живеят и да се възпроизвеждат. Защото те успяват да поддържат в идеален баланс ендокринната си система.
Поза Паун (Mayurasana)
Има мощен детоксикиращ ефект върху тялото и ума.
Древните учители по йога много мъдро са прозрели, че една от причините за „човешките“ неволи е нарушаването на този баланс и са взаимствали най-често „използваните“ от животните пози .
Да вземем котката – експерта в разтягането. Всички ние, които имаме котки, със сигурност не можем да си спомним нито един случай, когато след сън котката да не се протегне. Гъвкаво извива гръбнака си нагоре, после грациозно протяга предните си лапи колкото се може по-далеч от тялото и почти докосва брадичката си в пода. Поза Котешки гръб. Огъвкавява гръбнака и ума.
Същото прави и кучето.
Поза Кучето с муцуната надолу (Adho muka svanasana)
„Грижата за физическото тяло е първата ни и най-важна отговорност към самите себе си“. Лана Петкова
Всеки в крайна сметка сам изгражда света, в който живее. Ние сме тези, които трябва да се погрижим той да е едновременно стабилен и уютен, дъждовен и слънчев, даващ и приемащ.
А вие какво избирате – йога , куче или и двете?